ESOC Winter Championship 2023 - GSL Group Stage

Group 1
Group Round 1

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
Germany
JulianK
3
Netherlands
Bram
0
Earth
PhoeniX
0
United States of America
Conquerer97
3
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Group Round 2

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
Germany
JulianK
3
United States of America
Conquerer97
0
Netherlands
Bram
1
Earth
PhoeniX
0
Group Final

Best of 5

  • Himalayas
  • Alaska
  • Cascade Range
  • Mongolia
  • Punjab
United States of America
Conquerer97
3
Argentina
_Carp_
1
Group 2
Group Round 1

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
Latvia
Ungurs
3
United States of America
swisherguts
0
Peru
Ezad
3
Sweden
tabben
2
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Group Round 2

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
Latvia
Ungurs
3
Peru
Ezad
0
United States of America
swisherguts
1
Sweden
tabben
3
Group Final

Best of 5

  • Himalayas
  • Alaska
  • Cascade Range
  • Mongolia
  • Punjab
Peru
Ezad
3
Brazil
LoOk_tOm
0
Group 3
Group Round 1

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
United States of America
Frontline
3
Germany
Moonshine
0
Austria
Jeri
3
Germany
Meloncola
0
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Group Round 2

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
United States of America
Frontline
3
Austria
Jeri
0
Germany
Moonshine
3
Germany
Meloncola
2
Group Final

Best of 5

  • Himalayas
  • Alaska
  • Cascade Range
  • Mongolia
  • Punjab
Austria
Jeri
1
French Southern Territories
Kevin
3
Group 4
Group Round 1

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
United States of America
minimoult21
3
Germany
Easy
1
United States of America
Loki
0
Germany
LukasL
3
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Group Round 2

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
United States of America
minimoult21
2
Germany
LukasL
3
Germany
Easy
1
United States of America
Loki
0
Group Final

Best of 5

  • Himalayas
  • Alaska
  • Cascade Range
  • Mongolia
  • Punjab
United States of America
minimoult21
3
United States of America
SoldieR
2
Group 5
Group Round 1

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
Suriname
Kaister
3
Argentina
_Carp_
0
France
Kaiserklein
3
Sweden
HawK
0
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Group Round 2

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
Suriname
Kaister
1
France
Kaiserklein
3
Argentina
_Carp_
3
Sweden
HawK
0
Group Final

Best of 5

  • Himalayas
  • Alaska
  • Cascade Range
  • Mongolia
  • Punjab
Suriname
Kaister
1
Netherlands
Bram
0
Group 6
Group Round 1

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
Brazil
Groni
1
Austria
KINGofOsmane
3
Brazil
LoOk_tOm
0
Germany
D•F•S | Optimus
3
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Group Round 2

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
Austria
KINGofOsmane
0
Germany
D•F•S | Optimus
3
Brazil
Groni
1
Brazil
LoOk_tOm
3
Group Final

Best of 5

  • Himalayas
  • Alaska
  • Cascade Range
  • Mongolia
  • Punjab
Austria
KINGofOsmane
3
Sweden
tabben
1
Group 7
Group Round 1

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
Australia
Hazza
3
Switzerland
Brownsound
0
French Southern Territories
Kevin
0
Peru
GroGu
3
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Group Round 2

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
Australia
Hazza
3
Peru
GroGu
0
Switzerland
Brownsound
0
French Southern Territories
Kevin
3
Group Final

Best of 5

  • Himalayas
  • Alaska
  • Cascade Range
  • Mongolia
  • Punjab
Peru
GroGu
3
Germany
Moonshine
2
Group 8
Group Round 1

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
United States of America
SoldieR
2
Germany
Rohbrot
3
Canada
Mitoe
3
Australia
Lop
0
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Bye!FAKE
Group Round 2

Best of 5

  • Fertile Crescent
  • Saguenay
  • Painted Desert
  • Mexico
  • Kamchatka
Germany
Rohbrot
3
Canada
Mitoe
0
United States of America
SoldieR
3
Australia
Lop
0
Group Final

Best of 5

  • Himalayas
  • Alaska
  • Cascade Range
  • Mongolia
  • Punjab
Canada
Mitoe
3
Germany
Easy
0

Ungurs

Ungurs#0583

Elo: 2309

Ezad

Ezad#2012

Elo: 1600

Fertile Crescent
Fertile Crescent
Rules: Supremacy (1v1)
Version: Definitive Edition

Recorded Game 1
Saguenay
Saguenay
Rules: Supremacy (1v1)
Version: Definitive Edition

Recorded Game 2
Painted Desert
Painted Desert
Rules: Supremacy (1v1)
Version: Definitive Edition

Recorded Game 3

Which top 10 players do you wish to see listed?

All-time

Active last two weeks

Active last month

Supremacy

Treaty

Official

ESOC Patch

Treaty Patch

1v1 Elo

2v2 Elo

3v3 Elo

Power Rating

Which streams do you wish to see listed?

Twitch

Age of Empires III

Age of Empires IV